wtorek

Fale na niebie czyli dziwne zawijasy z obrazu

 Wielkie fale na niebie czy to możliwe? Pewnie, jak je sobie narysujesz albo naturze się znudzi patrzenie na zwykłe niebo i stworzy własne fale na niebie. Chmurki te zwą się wtedy chmurami Kelvina-Helmholtza, występują stosunkowo rzadko, a za ich nietypowym kształtem czai się kawałek interesującej fizyki. Jest na to jakiś ważny wzór i wiele naukowych pojęć do tego ale ja wam to wytłumaczę, tak jak ja rozumiem to zjawisko.



Aby chmury Kelvina-Helmholtza powstały, potrzebne są dwie warstwy powietrza o różnej gęstości, czyli cieplejsza i chłodniejsza. Ale to nie wszystko , ponieważ te masy powietrza muszą poruszać tak, aby górna płynęła z inną szybkością niż dolna.



Teraz jeżeli w okolicy tych zawirowań znajdzie się trochę skroplonej pary wodnej, powstanie tam „pofalowana” chmura, dla której odległość wirów, czyli tych kreskówkowych fal, zależna jest od różnicy prędkości i gęstości sąsiadujących ze sobą warstw powietrza.



Co ciekawe powstawanie chmur Kelvina-Helmholtza jest dla pilotów ważnym wskaźnikiem niestabilności w atmosferze, będących sygnałem możliwości wystąpienia turbulencji.




Zjawisko powstawania spontanicznych zawirowań na granicy dwóch płynów jest dosyć powszechne i zostało zaobserwowane również dla warstw gazów na Jowiszu i Saturnie, jak również głęboko w oceanach, gdzie na granicy prądów morskich spotykają się wody o różnym zasoleniu.


 Potoczna nazwa tych obłoków to „chmury van Gogha”. Wielu ekspertów sztuki uważa, że to właśnie takie zjawisko pogodowe zainspirowało artystę do namalowania arcydzieła „Gwiaździsta noc".


Życzę wam wszystkim wielu spektakularnych obserwacji chmur Kelvina-Helmholtza, ponieważ to zjawisko już nie raz było widziane na terenie Polski. Tak więc warto czasem zadrzeć głowę nieco do góry.

Share:

16 komentarzy:

  1. Ciekawe zjawisko :) A ile w nim sztuki :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Prawda i nagle pozornie znany i "zwykły" obraz staje się niezwykły. ;P

    OdpowiedzUsuń
  3. Wow, jestem pod wrażeniem tego zjawiska. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajne zjawisko , takie plastyczne.Muszę zacząć patrzeć w niebo !

    OdpowiedzUsuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. bardzo ciekawe...
    a ile inspiracji!
    będę wiedziała co synowi odpowiadać jak mnie będzie pytał o różne zjawiska

    OdpowiedzUsuń
  7. Wspaniały blog, gratuluję :) polecam go moim bliskim, którzy kochają naturę.

    OdpowiedzUsuń
  8. Omg cudowne zjawisko. :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Omg cudowne zjawisko. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Muszę przyznać, że takich pięknych widoków dawno nie widziałem. Świetny wpis

    OdpowiedzUsuń
  11. Interesujący i ciekawy wpis, na oczy nigdy nie widziałam takich pięknych "chmurno - falistych" widoków, i to porównanie do van Gogha, bardzo fajnie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Interesujący i ciekawy wpis, na oczy nigdy nie widziałam takich pięknych "chmurno - falistych" widoków, i to porównanie do van Gogha, bardzo fajnie.

    OdpowiedzUsuń
  13. ciekawy wpis :)

    OdpowiedzUsuń
  14. te chmury też najlepiej podziwiać leżąc na łące na dowolnie wybranym boku:)

    OdpowiedzUsuń