wtorek

Teorie spiskowe natury-Piękne, tajemne kręgi




Kręgi- tajemnicze koła gdzieś na dużej przestrzeni nie mające racji bytu, a jednak kryjące w sobie niepewność, mistycyzm i tym podobne rzeczy. Od lat jeden z głównych pokarmów wszystkich fanów teorii spiskowych, kojarzących tą bryłę, (najczęściej wydeptaną w zborzu) z rzekomymi informacjami przekazywanymi od kosmitów dla ludzi. Motyw tak często wykorzystywany był w wielu filmach sf, że jak grzyby po deszczu pojawiło się dużo domorosłych "artystów" twierdzących, że widzieli ufo, które zostawiło im znaki na ich polach. Jednak o ile kręgi na pastwiskach były tworzone głównie przez żartownisiów szukających łatwej sławy, tak tajemnicze kręgi na Oceanie Spokojnym do żartów już nie należą.
Te tajemnicze ozdobne kręgi osiągające średnicę do aż 2 metrów pierwszy raz zauważono dopiero w 1995 roku u wybrzeży południowej Japonii. Ich pochodzenie ku uciesze fanów UFO tworzących na ich temat coraz to dziwniejsze teorie nie było znane aż do 2011 roku kiedy to zafascynowany tym zjawiskiem japoński fotograf Yoji Ookata przyłapał sprawcę jednego z tych dzieł. Artystą okazał się samiec małej rybki z gatunku rozdymkowatych.

Według badaczy to w jaki sposób został wykonany dany okrąg jest bardzo ważne. Samiec przez wiele godzin odciska kształt w piaszczystym dnie za pomocą swoich płetw, a potem według gustu dekoruje kompozycję kamykami i muszelkami. A wszystko to dla samicy od, której zależy wybranie sobie partnera. Jeśli samica uzna samca za właściwego partnera wtedy składa jaja w jego gnieździe.Samiec swoimi ruchami spycha najdelikatniejszy piasek do centralnego punktu kręgu. Po zakończeniu tarła samiec rozdymki przestaje dbać o wygląd okręgu, a po wykluciu jaj nie poczuwa się już do roli ojca i opuszcza gniazdo.
Prawdopodobnie specyficzny rodzaj wzorów na kręgu nie tylko ułatwia samicy wybór partnera, a przede wszystkim zapewnia czynniki niezbędne do wylęgu za co odpowiada odpowiednia cyrkulacja wody w gnieździe utworzona przez rybę. Mimo tych dość przyziemnych argumentów na kształt okręgów patrząc na tak kunsztowny twór aż trudno uwierzyć, że jest ono dziełem niewielkiej rybki. Piękno jego dzieła jest tworem niepowtarzalnym.

Share:

13 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Czekam na więcej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nietypowe związki w głębinach ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawy artykuł...
    Dużo ciekawych informacji :) :)

    OdpowiedzUsuń
  4. No no bardzo fajne, przyjemnie sie czyta w dodatku ten artykul wciagnal mnie szczegolnie. Oby wiecej takich :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Niczym aztecka mandala.dobry grafik by lepiej tego nie narysował.fajny artykuł.więcej takich!

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo mi się podoba. Chcialabym zobaczyć coś takiego na żywo

    OdpowiedzUsuń
  7. Czy rybki tworzące te kręgi występują tylko u wybrzeży Japonii, czy można je zaobserwować też u nas w Bałtyku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. @anonimowy Niestety nie jestem pewna. Ponieważ ten gatunek został odkryty niedawno, ale jak na razie, nie zaobserwowano go w innych akwenach wodnych, po za tym w okolicach Japonii

      Usuń
  8. Fascynujące *.* .

    OdpowiedzUsuń
  9. I kto by pomyślał, że ten krąg, taka mała rybka usypała. Jestem pod wrażeniem. Bardzo mi się podoba.

    OdpowiedzUsuń
  10. Rewelacja ;) cudowna rybka…cały rytuał jest pewnego rodzaju mantrą, która kończy się tak niespotykanym i pięknym dziełem.

    OdpowiedzUsuń
  11. natura jest zadziwiająca!

    OdpowiedzUsuń